Eventet me te mira ne Rome

Si mund te flasim per nje qytet si Roma ne nje hapesire prej nje faqeje, nje qytet I njohur si Qyteti I Perjetshem, nje qytet me nje histori me shume se 2500 vjet dhe qe akoma menaxhon qe te kombinoje traditen shumevjecare me modernen? Eshte nje thenje e vjeter qe thote qe Roma nuk u krijua ne nje dite dhe te mund te ishte e gatshme per tu vizituar. Si nje rregull I pranuar, nese po planifikoni shume dite qe te shikoni Romen gjithmone shtoni edhe nje ose dy dite sepse do te keni shume per te pare. Roma eshte nje qytet boteror, pergjate 20 vendeve boterore qe duhen vizituar dhe eshte edhe Site I mbrojtur nga UNESCO.

Cfaredo eventi qe ka bere qe ju te vini ne Rome, sigurisht qe nuk do te doni qe te humbisni shume karakteristika te paharrueshme qe ofron ky qytet unik. Fillojme me trashegimine e lashte, asnje visitor nuk do te donte qe te humbiste Koloseun (70-80 AD), amfiteatrin me te madh te ndertuar ndonjehere ne Perandorine Romake, dhe ne te njejten kohe sa edhe 60 000 spektatore do te shikonin gladiatoret ne beteje. Kjo eshte nje nga shume Reliket dhe Monumentet e te kaluares klasike te Romes. Ju nuk duhet te humbisni as trashegimine e madhe mesjetare , te kaluar ne kohe, ndertesat elegante dhe te zbukuruara te Epokes se Rilindjes. Republika Papale e qytetit te Vatikanit eshte gjithashtu nje pjese thelbesore e shumices se itinerareve te turisteve. Dhe sigurisht qe ju do te deshironit qe te hidhnit nje monedhe ne Shatervanin me fame Boterore Travi.

Kur te jeni te lodhur dhe te merzitur nga turi dhe te qenurit “turist”, do te pyesni cfare do te beni per tu relaksuar. 2 skuadrat e famshme te futbollit, A.S.Roma dhe S.S.Lazio qe te dyja luajne ne stadiumin e Olimpikut ne Rome. Futbolli eshte edhe elementi kryesor ne jeten e qytetit dhe ndeshjet ndermjet dy rivaleve vendas sjellin debat ne menyre te pashmangshme. Tani Italia eshte nje force ne Rugby Union, pjese e Gjashte Kombeve qe ne vitin 2000. Per momentin lojerat nderkombetare te Italise luhen ne Stadiumin e Olimpikut. Nje tjeter event I rendesishem ne fushen e sportit eshte turneu vjetor I tenisit ATP Masters I cili zhvillohet cdo vit ne muajin Maj duke terhequr shume lojtare te famshem boterore.

Roma eshte gjithashtu shtepia e muzikes dhe artit dhe ekzistojne shume salla per koncerte dhe per opera. Gjithashtu njihet per kuzhinen duke pasur shume gatime te prodhuara nga Fshati prane me perberes te fresket si perime apo produkte mishi.  Ne teresi nuk ka asnje dyshim qe qendrimi juaj do te jete I paharrueshem dhe ju do te deshironi qe te ktheheni perseri.

 

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenar qe eshte agjenti me I besueshem I biletave ne treg me politikat “Suport I Garantuar”. Cdo porosi sigurohet qe te ndiqet nga perfaqesusit tone nga Departamenti I Shitjeve ne menyre qe te sigurohet sherbimi me I mire ndaj klienteve.

Mos prisni! Blini sot biletat per eventet ne Rome nga Sports Events 365.

Biletat e ngjarjeve ne Rome, Italia
Event
Data
Cmimi
Porosit
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Circus Maximus
02 Korrik 2016,
19:00
nga
122
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Circus Maximus
03 Korrik 2016,
19:00
nga
122
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Terme di Caracalla
14 Korrik 2016,
21:00
nga
106
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Terme di Caracalla
15 Korrik 2016,
19:00
nga
114
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Circus Maximus
16 Korrik 2016,
19:30
nga
128
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Auditorium Parco della Musica
19 Korrik 2016,
19:00
nga
123
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Ippodromo delle Capannelle
24 Korrik 2016,
20:00
nga
111
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Auditorium Parco della Musica
27 Korrik 2016,
21:00
nga
175
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Auditorium Parco della Musica
31 Korrik 2016,
19:00
nga
94
2018 FIFA World Cup qualification (Europe)(Football (Soccer)) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
06 Tetor 2016,
20:45
Jo perfundimtar
Koncerte(Entertainment) Rome, Italia - Pala Lottomatica
30 Tetor 2016,
19:00
nga
140
Internacionalet e Vjeshtes(Rugby) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
12 Nentor 2016,
14:00
Six Nations(Rugby) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
05 Shkurt 2017,
15:00
nga
66
Six Nations(Rugby) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
11 Shkurt 2017,
15:25
nga
66
Six Nations(Rugby) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
11 Mars 2017,
14:30
nga
66
2018 FIFA World Cup qualification (Europe)(Football (Soccer)) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
24 Mars 2017,
20:45
Jo perfundimtar
2018 FIFA World Cup qualification (Europe)(Football (Soccer)) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
11 Qershor 2017,
20:45
Jo perfundimtar
2018 FIFA World Cup qualification (Europe)(Football (Soccer)) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
05 Shtator 2017,
20:45
Jo perfundimtar
2018 FIFA World Cup qualification (Europe)(Football (Soccer)) Rome, Italia - Stadio Olimpico (Roma)
06 Tetor 2017,
20:45
Jo perfundimtar