Kupa FIFA 2015 per Femra

Kur ky Turne filloi ne 6 Qershor ne Edmonton, Kanada me ndeshjet Canada - Kina , Zelanda e Re – Hollande, do te shenonte nje tjeter Moment Historik ne Marshimin e Grave perpara Lojes. 24 Skuadra do te kontestonin  FIFA 2015 per femra.
Ne eventet e ardhshme do behet nje prezantim  I gjere mbi nje baze globale : Kamerun, Bregu I Fildishte dhe Nigeria perfaqesojne Afriken me Australine, Kina, Japonia, Korea e Jugut dhe Tailanda duke perballuar sfiden nga Asia/Australasia. Kontigjenti I forte Europian perfshin Angline, Francen, Gjermanine, Hollanden, Norvegjine, Spanjen, Suedine dhe Zvicren. Nga Amerika e Veriut dhe Karaibet marrin pjese Kanadaja, Kosta Rika, Meksika dhe USA, Zelanda e Re mbajne flamurin per Oceania nderkohe qe kualifikuesit e Amerikes se Jugut jane Brazil, Kolumbia dhe Ekuadori.


Me perjashtim te Kanadase , e cila u kualifikua si vendi prites, te gjitha skuadrat dolen nga nje seri rraskapitese ndeshjesh. Arbitrat dhe zyrtaret e tjere qe do te jene ne FIFA  e ketij sezoni jane terhequr nga nje prej gjashte Konfederatave te futbollit boteror.
Skuadrat jane grupuar ne 6 grupe me nga 4 skuadra nga te cilat 16 do te kualifikohen per ne fazen tjeter-2 skuadrat e para te cdo grupi se bashku me skuadrat me te suksesshme qe kane perfunduar ne vendin e trete. Keto 16 skuadra do te luftojne per ne Cerek Finale, numrat vijne duke u pakesuar per ne gjysem finale dhe pastaj vjen Finalja e cila do te luhet te Dielen me 5 Korrik ne Stadiumin e Vancouver BC Place.
Kush pritet qe te fitoje trofeun ne fund te dites? Nese do te besonim tek Bastet , USA Gjermania dhe Brazil jane pretendentet kryesore.
USA ka nje mix te rinise dhe experiences dhe pritet qe Ish Lojtari I Vitit I Fifa-s Abby Wambach te krahasohet me Alex Morgan. I etur per tu hakmarre per humbjen ne finalen e meparshme, ekziston nje besim I forte I skaudres qe 2015 do te jete viti I tyre.
Gjermania, e cila ka dy fitore (ne 2003 dhe 2007), ka konkurruar ne cdo turne qe ne fillimet e FIFA World Cup per femra ne vitin 1991. Gjermania e kishte te lehte per shkak te Fushates Kualifikuese, duke fituar te gjitha dhjeteshet prej te cilave fituan 62 Gola nderkohe qe u pranuan vetem kater. Disa nga Yjet e Njohura te FIFA-s : Nadine Angerer, Celia Sasic dhe Anja Mittag.
Brazil do qe te jete drejt Kupes se shtate si nje mbreterim I gjashte Kampionateve te Amerikes, fitorja e fundit ishte ne Ekuador. Nuk ka deshtuar kurre ne kualifikimin per kete kampionat, performanca e tyre me e mire ishte ne vitin 2007 ne Kine dhe skuadra eshte e vendosur qe kete vit te kete nje performance akoma me te mire. Brazil do te jete me se I kenaqur qe te rikthehet me lojtaren e vitit Marta dhe me mbeshtetjen e lojtareve te tjera si : Cristiane, Andreia dhe Formiga.
Te tjera skuadra qe priten te dalin ne pah jane : Japonia, Suedia dhe Franca nderkohe qe avantazhi I skuadres Kanadeze peritese asnjehere nuk mund te anashkalohet. Gjithashtu po shikojme nese piket e golave te meparshem te barazohen kete vit apo te tejkalohen. Deri tani numrin me te larte te golave e mban Marta e Brazilit ne vitin 2007 dhe Birgit Prinz e Gjermanise ne vitin 2003. Keto ndiqen nga Aby Warmbach e USA dhe Michelle Akers po nga USA.

Tre lojtare kane pjesemarrjet ne 5 Turne te ndryshme te FIFA – Antonio Carbajal (Meksike), Gianluigi Buffon (Itali) dhe Lothar Mattheaus (Gjermani) te cilet mbajne gjithashtu edhe rekordin per numrin me te larte te ndeshjeve te luajtura. – 25.  
Nuk ka asnje dyshim qe do te jete nje futboll I shkelqyer qe do te mbaje mberthyer pas ekranit shume persona ne te gjithe globin.
Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenar qe eshte agjenti me I besueshem I biletave ne treg, me politikat “mbeshtetje e garantuar”. Cdo porosi ndiqet nga nje perfaqesues I departamentit te shitjeve per te siguruar kujdesin me te mire ndaj klientit.
Mos prisni! Blini sot Biletat nga Sports Events 365. Shumellojshmeria e biletave nuk permban tarifa te fshehura.

 

La Liga (Liga BBVA) teams
Biletat me popullore Kupa FIFA 2015 per Femra
Event
Data
Cmimi
Porosit