Roland Garros (Grand Slam)

Turneu Roland-Garros  konsiderohet nga shume njerez si turneu me sfidues nga te gjithe. Ai fillon cdo vit ne fund te muajit Maj dhe zgjat 2 jave. Konsiderohet si me sfiduesi per dy arsye : siperfaqja e ashper  e fushes dhe fakti qe nuk ka vija kufizuese ne setin final.

Siperfaqja e ashper( e cila eshte nje miksim I shtresave te gurit gelqeror dhe pluhurit te tullave) ngadaleson topin dhe loja behet me e veshtire. Si rezultat, lojrat e rralla jane percaktuar per kohe te gjate.

Turneu filloi ne vitin 1891 me ndeshje vetem per meshkuj. Ne vitin 1897 filluan te luanin edhe femrat.

Deri ne vitin 1925 vetem lojtaret Franceze kane e kane luajtur kete loje , dhe ne kete vit u hap edhe per te huajt , pra u be nje event nderkombetar.

Ne vitin 1968 loja hapi dyert per te gjithe lojtaret qofte keta profesioniste apo amatore.

Historia e turneut eshte eshte e mbushur me momente te medha dhe me lojtare te medhenj. Lojtaret meshkujt qe do te mbahen mend jane: Bjorn Borg, Iven Lendl, Mats Wilander, Gustavo Kuerten, Jan Kodes, Sergi Bruguera dhe Jim Courier. Por fituesi I pakontestueshem I titujve eshte Rafael Nadal I cili ka fituar 9 here dhe ai quhet heroi I turneut. Gjithashtu ne histori permenden edhe disa lojtare te medhenj francize si : Henri Cochet, Rene Lacoste, Max Decugis e te tjere.

Nder fitueset femra permendim: Steffi Graf, Justine Henin, Arantxa Sanchez, Margaret Court,Monica Seles, Martina Navratilova, Serena Williams dhe Maria Sharapova. Mbreteresha e lojes eshte Chris Evert e cila ka fituar titullin 7 here.

Suzanne Lenglen me 6 fitoret e saj ne vitin 1920 eshte lojtarja femer me e suksesshme franceze e cila u nderua ne vitin 1994 me titull. Lojtarja franceze qe ka fituar e fundit ka qene Mary Pierce ne vitin 2000.

Gjyqtaret

Roland Garros mbulon 8.5 Ha dhe ka 20 fusha. Fusha kryesore eshte ndertuar ne vitin 1928 per Kupen Davis mes Frances dhe Usa. Kapaciteti actual eshte 10068 vende dhe fusha 1 me 3800 vende k ate njejtat permasa.

Qe ne vitin 2006 Sports Events eshte krenar qe eshte ne treg me nje besueshmeri nga klientet. Cdo porosi ndiqet nga departamenti I kujdesit per klientin.

Mos prit! Bli Bileta per Roland- Garros ne Sports Events 365. Nuk ka tarifa te fshehura!

La Liga (Liga BBVA) teams
Biletat me popullore Roland Garros (Grand Slam)
Event
Data
Cmimi
Porosit
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
26 Maj 2016
11:00
nga
101
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
27 Maj 2016
11:00
nga
120
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
28 Maj 2016
11:00
nga
120
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
29 Maj 2016
11:00
nga
101
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
30 Maj 2016
11:00
nga
80
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
31 Maj 2016
11:00
nga
101
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
01 Qershor 2016
11:00
nga
101
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
02 Qershor 2016
11:00
nga
97
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
03 Qershor 2016
11:00
nga
97
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
04 Qershor 2016
11:00
nga
97
Roland Garros (Grand Slam)(Tennis) Paris, France - Stade Roland-Garros
05 Qershor 2016
11:00
nga
97