EuroLeague

Euro League, zyrtarisht e njohur si Kampjonati Europian ose Liga e Europes, eshte kampionati me prestigjoz per skuadrat e Basketbollit ne Europe.

Ky kampionat eshte luajtur qe ne vitin 1958 dhe deri ne vitin 2001 eshte drejtuar nga  Dega Europiane e FIBA (Federata Nderkombetare e Basketbollit). Ne vitin 2000 nje kompani private Euroleague Basketball beri marreveshje me disa skuadra te Europes qe te krijonin nje lige te vecante. Nje vit me pas, pasi po organizoheshin dy kampionate te Europes, u vendos qe te shkriheshin ne nje kampionat te vetem. Rezultati ishte qe ne vitin 2001 dy turnete e Europes u drejtuan nga Kompania E Basketbollit Euroleague.

Ndryshimi kishte nje ndikim te madh ne sistemin e kualifikimit te skuadrave per ne kampionat. Ne te kaluaren, vetem kampionet kombetare mund te kualifikoheshin per te, por ne ditet e sotme kualifikimi varet nga nje kategori speciale qe jepet nga Kompania Euroleague. Jane 3 nivele te kategorive : A, B dhe C.

Gjithsej jane 24 skuadra ne kete kampionat. 12 prej tyre jane ne kategorine A e cila jepet per nje numer te pakufizuar te viteve (megjithate Euroleague ka te drejten per ta rivleresuar ate ne cdo moment qe I duket e arsyeshme). Kategoria jepet ne baze te te ardhurave sportive te skuadres, aftesia per te terhequr Teleshikues dhe aftesite financiare te skuades. Kategoria A u jep skuadrave automatikisht kualifikimin per ne sezonin e rregullt dhe skuadrat qe bejne pjese ne kete kategori jane : FC Barcelona, Real Madrid, Unicaja Malaga dhe Laboral Kutxa (Spanje), Olympiacos dhe Panathinaikos (Greqi), Anadolu Efes dhe Fenerbahce Ulker (Turqi), Maccabi Tel Aviv (Izrael), CSKA Moske (Rusi) , Zalgiris (Lituani) dhe EA7 Milano (Itali).

7 skuadrar jane ne kategorine B, e cila bazohet ne te ardhurat sportive te ekipeve ne kampionatin e tyre kombetar. Kjo kategori u jep te drejten skuadrave qe automatikisht te kualifikohen per ne sezonin e rregull per nje vit. Ne kete kategori bejne pjese 20 skuadra.

24 Skuadrat jane te organizuara ne 4 grupe. 4 skuadrat e para te secilit grup kualifikohen per ne Top 16, e cila luhet ne 2 grupe me nga 8 skuadra secila. Kater skuadrat e para te ketyre 2 grupeve kulifikohen per ne Cerek-Finale. Se fundmi, Eventi I Katershes (2 gjysem – finale) do te luhet ne nje Qytet te Europes.

Skuadrat me te suksesshme jane: Real Madrid(8 fitore), Maccabi Tel Aviv (mbajtes I titullit), CSKA Moskes (6 fitore), Panathinaikos (6 fitore ) dhe Varese (5 fitore).

Nga kombesia, skuadrat me te suksesshme ne te gjithe historine e kampionatit jane Skuadrat Italiane te cilat kane fituar titullin 13 here dhe pastaj vijne skuadrat Spanjolle me 11 fitore.

Trajneri Serb Zeljko Obradovic mban rekordin per numrin e fitoreve si trajner, 8 kampionate te fituara jane arritur me 4 skuadra te ndryshme : Partizan Belgrad (1), Juventud Badalona(1), Real Madrid (1) dhe Panathinaikos (5).

Italiani Dino Meneghin eshte lojtari qe ka fituar me shume kampionate : 5 fitore me skuadren Varese dhe 2 fitore me skuadren Milaneze.

Kete vit 4 skuadrat finale do te luajne ne Madrid nga 15 Maj dhe 17 Maji.

Real Madrid, pas dy humbjeve te njepasnjeshme ne finale, eshte pretendet per te fituar titullin per Mbeshtetesit e tij. FC Barcelona, Olympiacos, Maccabi Tel Aviv dhe CSKA Moskes do te bejne te pamunduren qe mos tja heqin kete kenaqesi Real Madridit.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenar qe eshte ndermjetesuesi I biletave me i besueshem ne treg me politiken e “Suport I Garantuar”. Cdo porosi merret nga nje nga perfaqesuesit tone te shitjeve qe te sigurohet kujdesi me I mire I mundshem ndaj klientit.

Mos prit! Bli menjehere biletat e Euroleague nga Sports Events. Shumellojshmeria jone e Biletave te Euroleague nuk permban tarifa te fshehura.

La Liga (Liga BBVA) teams
Biletat me popullore EuroLeague
Event
Data
Cmimi
Porosit