French Ligue 1

French League eshte Top Liga ne France. Eshte themeluar ne vitin 1932, fillimisht me emrin Kombetar. Skuadra me e suksesshme e ketij kampionati eshte Saint-Etienne e cila ka fituar trofeun 10 here edhe pse trofeu I fundit ishte ne vitin 1981.

Shume prej lojtareve me te medhenj te botes kane luajtur ne French League para se te marrin pjese ne kampionatet e tjera. Thierry Henry e filloi karrieren e tij ne AS Monaco, me tranier Arsene Wenger. Henry ka 105 pjesemarrje per skuadren. Zinedine Zidane ka luajtur per Cannens dhe Girondins de Bordeaux para se te bashkohej me Juventus nderkohe qe Ronaldinho u be I famshem te Paris Saint Germain dhe pastaj kaloi te FC Barcelona.

4 skuadrat Franceze kane arritur ne Finale te European Cup dhe ne Champions League. Stade de Reims ne vitin 1959, Saint Etienne ne vitin 1976 , Marseille ne vitin 1991 dhe AS Monaco ne vitin 2004. Por asnje skuader Franceze nuk ka arritur te fitoje titullin.

Olympique Lyonnais (I njohur si Lyon) I cili dominoi Ligue 1 ne vitin 2000, ka fituar 7 here titullin nga 2002 ne 2008 duke u vendosur keshtu ne krye te Ligue 1, perpara Olympique Marseille dhe Bordeaux.

Megjithate, kohet e fundit ka 2 ekipe te fuqishme ne futbollin Francez. Paris Saint Germain dhe AS Monaco kane dhene buxhet te madh nga Pronaret te cilet lejuan qe te investohen per  talentet e rinj. Zlatan Ibrahimovic, Thiago Silva, Edinson Cavani dhe David Luis e transformuan Paris Saint Germain ne nje Gjigand Europian duke konkurruar keshtu per titullin e UEFA Champions League. Arriti te kualifikohej per ne Cerek Finale. PSG eshte mbajtesi I titullit per here te dyte te Ligue 1.

Tranzicioni I AS Monaco vazhdon akoma. Ky vit mund te jete nje vit financiar pas shitjes se James Rodriguez tek Real Madrid dhe Ioaning Radamel Falcao tek Manchester United. Por AS Monaco akoma ka Dimitar Berbatov dhe Joao Moutinho  dhe mund te jete pretendent per pozita me te larta ne Kampionat.

Te tjere lojtare qe lujane ne Ligue 1 jane: Loic Perrin I Saint Etienne, Remy Cabella I Montpellier dhe Serge Aurier I Toulouse.

Fitorja me e madhe qe do te mbahet ne histori ka qene kur Sochaux fitoi 12 me 1 kunder Valenciennes ne sezonin 1935 – 1936.

Goleshenuesi Mickael Landreau ka me shume pjesemarrje ne Ligue 1 me 600 te tilla  dhe akoma luan me Bastia. Delio Onnis eshte lojtari me me shume gola ne historine e ketij konkurrsi me 299 te tilla per AS Monaco.

Qe ne vitin 2006 Sport Events ishte krenar qe eshte me I besueshem ne treg fale politikes “Suport I Garantuar”. Cdo porosi eshte ne pergjegjesi te plote per te qene sa me afer klientit.

Mos prit! Bli qe sot Biletat e UEFA Champion League me Sport Events 365. Biletat nuk kane tarifa te fshehura.

La Liga (Liga BBVA) teams
Biletat me popullore French Ligue 1
Event
Data
Cmimi
Porosit