Premier League

English Premier League eshte ne krye te futbollit anglez. Nga shume njerez konsiderohet si Liga me e mire ne Europe. Kjo u themelua ne vitin 1992 duke shkrire keshtu edhe First Division I cili ishte ngritur ne vitin 1888.

Kalimi nga First Division ne Premier League erdhi pas renjes se futbollit anglez ne vitet “80 pas shkaterrimit te Stadiumit Heysel dhe Hillsborough. Themelimi I Premier League u realizua nga skuadrat angleze me te suksesshme. U ndertuan stadiume moderne me standarte te larta dhe numri I skuadrave qe do te merrnin pjese u rrit ne menyre te konsiderueshme fale kontratave  me Televizionet per transmetimet. Si pasoje, Premier League u be me terheqese per te gjithe simpatizuesit dhe lojtaret ne mbare boten. 20 skuadra marrin pjese ne cdo sezon dhe 4 skuadrat me te mirat marrin pjese ne UEFA Champions League.

Skuadra me e suksesshme e Premier League qe ne fillimet e saj eshte Manchester United I cili ka fituar titullin 13 here, fitore te cilat jane arritur nen menaxhimin e Sir Alex Ferguson. Skuadra te tjera qe kane fituar titullin jane Blackburn Rovers, Arsenal, Chelsea dhe Manchester City. Gjithsej Manchester United 20 kampionate duke kaluar keshtu edhe Liverpoolin I cili ka fituar 18 te tilla.

Premier League eshte menduar te jete Kampionati me I famshem ne Bote dhe te ndiqet nga miliona tifoze ne mbare globin. Yjet qe spikasin ne Premier League jane : Ozil I Arsenalit , Cesc Fabregas dhe Diego Costa nga Chelsea, Sergio Aguera dhe Yaya Toure nga Manchester City, Robin Van Persie, Wayne Rooney, Angel Di Maria dhe Rademal Falcao nga Manchester United. Kampionati gjithashtu njihet per spikatjen e talenteve te rinj si : Raheem Sterling, Luke Shaw dhe Eden Hazard.

Premier Legua mban nje tradite te shekullit te vjeter te te luajturit me nje gare te planifikuar si “Boxing Day” – Nje dite pas Krishtlindjeve (26 Dhjetor). Ne te kaluaren gjate “Boxing Day” punedhenesit ju  dhurojne para, rroba, ushqim dhe gjera te tjera me vlere punonjesve . Ne ditet e sotme, kjo dite u dedikohet ngjarjeve sportive dhe shenojne fillimin e shitjeve Post Krishtlindjeve.

Gjate viteve te hershme te shekullit 20 kampionati skeduloi 2 ndeshje ngjitur nje  ne Diten e Krishtlindjeve dhe nje ne Diten e Boksit ku cdo 2 ekipe ndesheshin 2 here. Cdo skuader luante nje here ne fushen e vet dhe njehere ne jashte saj me te njejtin kundershtar.

Ndeshjet e Premier League luhen ne Kohen kur kampionatet e tjera te Europes jane ne pushimet e dimrit. Natyrisht pergjate kesaj jave te gjithe fansat e futbollit jane te fokusuar vetem ne Premier League. Shume turiste kane nje avantazh  te madh nderkohe qe vijne ne Angli per Shopping  kane mundesi per te pare nje seri ndeshjesh.

Ajo cfare e ben Premier League kaq terheqese eshte Tradita e gjate e nje Kulture Futbolli per te gjithe Fansat.

Sezoni 2013-2014 ishte me te vertete nje sezon I mbushur me emocione ku Chelsea , Manchester City dhe Liverpooli konkurronin per ne Finale. “Citizens” festuan titullin e dyte te Premier League dhe titullin e katert te First Division.

Ne sezonin 2003-2004 Arsenal arriti te fitoje Kampionatin pa humbur asnje ndeshje pergjate tij dhe fitoi pseudonimin “Te Pathyeshmit” sikurse dhe fituan Trofeun Premier League Gold. Per shkak te atij sezoni nje statuje me imazhin e Thierry Henry mirepret te gjithe vizitoret ne Stadiumin e Arsenalit.

Pas daljes ne pension te Sir Alex Ferguson, Arsene Wenger eshte tranieri I Arsenalit qe ka rezistuar me gjate ne detyren e tij qe ne vitin 1996.

Ryan Giggs I Manchester United eshte lojtari me plesemarrjen me te madhe ne Premier League, I cili ka luajtur 672 here per Red Devils. Alan Shearer eshte shenuesi kryesor I te gjitha koherave me 260 Gola I ndekur pastaj nga Andy Cole me 189 Gola dhe Wayne Rooney me 176 Gola.

Nese I referohemi edhe rekordeve te First Division para Premier League, Everton mban rekordin e pjesemarrjes me te madhe me 849 here dhe Jimmy Greaves mban rekordin e golashenuesit me 357 Gola.

Qe ne vitin 2006 Sport Events ishte krenar qe eshte me I besueshem ne treg fale politikes “Suport I Garantuar”. Cdo porosi eshte ne pergjegjesi te plote per te qene sa me afer klientit.

Mos prit! Bli qe sot Biletat e UEFA Champion League me Sport Events 365. Biletat nuk kane tarifa te fshehura.


La Liga (Liga BBVA) teams
Biletat me popullore Premier League
Event
Data
Cmimi
Porosit