Na kontakto +355-694094425


SL Benfica

Ne vitin 1961 Benfica befasoi te gjithe duke fituar Edicionin e 6-te te Turneut te Kupes Europiane duke kaluar keshtu edhe skuadrat me te mira te Europes. Ne Finale fitoi Barcelona, e cila kishte fituar ne gjysem Finale kunder Real Madrid. Njesoj edhe Real Madrid fitoi 5 here rradhazi deri atehere. 3 Lojtaret Jose Aguas, Jose Augusto dhe Santana e cuan Benfica ne finale e cila fitoi 3 me 2 . Arritja me e bujshme e fitoreve ishte kur Benfica mposhti Real Madrid 5 me 3.

Ne fund te vitit 1962 te gjithe tifozet e futbollit ne te gjithe boten ishin te bindur qe epoka e Benficas ishte shume prane. Kishte vetem nje problem. Kontrata e trajnerit Bela Guttman , I cili kishte udhehequr skuadren , nuk u zgjat. Ishte nje gabim fatal. Mallkimi I Bela Guttman u be sinonim I ekipit. Qe nga shkarkimi I Guttman , ekipi mori pjese 8 here ne Finalet e Turneut Europian dhe I humbi te gjitha.

Ekipi I inagurua ne nje mbledhje historike ne vitin 1904 ne te cilen 24 meshkuj vendosen ngjyrat e ekipit (te kuqe dhe te bardhe per te perfaqesuar trimerine dhe paqen). Emri zyrtar I cili shoqeron ekipin edhe sot eshte Sport Lisboa e Benfica , qe ne vitin 1908.

Titulli I pare kombetar u fitua ne sezonin 1935-1936, nje vit pas inagurimit te Liges Portugeze.  Ne vitin 1940 u fitua edhe Kupa e pare Portugeze. Keta tituj ishin te paret nga nje liste e gjate me tituj. Benfica ka fituar Primavera Liga 33 here. Gjithashtu mban edhe rekordin e titujve te dyfsihte me 10 here. Ne vitin 2004 Benfica arriti nje rekord historic duke fituar te gjithe Titujt e Portugalise ne nje sezon te vetem.

Periudha e arte e padiskutueshme ishte ne vitet 1960. Gjate kesaj decade Benfica u shfaq 5 here ne Finale e European Cup , e cila fitoi 2 here trofeun. Fituan 8 here kampionatet kombetare dhe 3 Kupa Kombetare. Simboli legjendar, Eusebio da Silva Ferreira , eshte konsideruar nga shume persona si lojtari me I mire I te gjitha koherave ne historine e futbollit. Vitet ne vazhdim ishin gjithashtu te mira per ekipin . ne vitin 1970 fitoi 6 kampionate. Ne vitin 1980 fitoi 5 kupa dhe ne 1988 dhe 1990 arriti ne finale e Kupes se Europes nen menaxhimin e Sven Goran Eriksson. Ne vitet 1990 Benfica fitoi disa tituj te tjere porn je periudhe e veshtire filloi per ekipin. Mes viteve 1996 dhe 2004 nuk fitoi as edhe nje titull.

Gjate viteve te fundit duket qe Benfica po rikthehet aty ku duhet dhe te jete nje skuader kryesore ne Europe. Pjesemarrjet e njepasnjeshme ne UEFA Lige ne 2013 dhe 2014 u japin shprese tifozeve per sezonet e ardhshme.

Mbajtesit e Rekordeve jane : Nene me 575 pjesemarrje dhe Eusebio me 474 Gola ne 440 ndeshje.

Ekipi luan ne stadiumin e ri dhe te bukur te Da Luz I cili u inagurua ne Tetor 2003. Ka nje kapacitet prej 65 647 vendesh.

Nen menaxhimin e Jorge Jesus qe ne vitin 2009 dhe me disa lojtare si ; Lima, Nicolas Gaitan , Julio Cesar, Talisca dhe Maxi Pereira , Benfica do te perpiqet te vazhdoje momentet e lavdishme sic beri ne sezonet 2012-2013 dhe 2013-2014.

.

Qe ne vitin 2006, Sport Events eshte krenar qe eshte ndermjetesuesi me I besueshem ne treg me politikat “Suport I Garantuar”. Cdo porosi ndiqet nga Departamenti I Shitjeve per te siguruar Kujdesin me te Mire ndaj Klientit.

Mos prisni! Blini biletat tuaja per Benfica nga Sports Events 365. Shumellojshmeria e biletave nuk permban tarifa te fshehura.

Bli SL Benfica bileta online - 2015 - 2016
Event
Data
Cmimi
Porosit
Super Kupa Portugeze(Football (Soccer)) Aveiro, Portugali - Estadio Municipal de Aveiro
07 Gusht 2016,
17:00
nga
180