Na kontakto +355-694094425


Boston Bruins

The Boston Bruins

Boston Bruins eshte nje skuader profesionale qe luan hokej ne akull, e cila eshte e vendosur ne Boston, Massachusetts dhe qe luan ne Atlantic Division te Eastern Conference ne National Hockey League (NHL). Skuadra u krijua ne vitin 1924, keshtu qe eshte skuadra e trete me e vjeter e Liges dhe eshte me e vjetra ne Shtetet e Bashkuara. Gjithashtu eshte edhe nje nga gjashte skuadrat eksluzive qe luan ne krah te Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, New York Rangers dhe Toronto Maple Leafs. Skuadra e Bruins ka fituar 6 kampionate Stanley , eshte renditur ne 4-shen me Blackhawks dhe e dyta ne American NHL perseri ne krah me Blackhawks (pas Red Wings qe ka 11 fitore). Skuadra e Bruins luan ne TD Garden qe ne vitin 1995. Perpara vitit 1995, skuadra luante ne Boston Gardens per 67 sezone duke filluar qe ne vitin 1928.

Ne momentin qe do vendosej per nje emer te skuadres, Menaxheri I pergjithshem Art Ross po mendonte per nje pseudonim qe do te personifikonte nje kafshe qe shquhet per shpejtesi, shkathtesi dhe dinakeri. Dhe Ross mendoi per “Bruins” eshte fjale e vjeter ne Anglisht qe perdorej per arinjte e murrme. Gjithashtu uniformat u realizuan ne kafe dhe ngjyre te verdhe.

Nder vite Bruins ka shijuar nje epoke suksesi. Ato kane fituar 6 kupa Stanley (1928-29, 1938-39, 1940-41, 1969-70, 1971-72, 2010-11), 4 Kampionate Conference (1987-88, 1989-90, 2010-11, 2012-13) plus 2 trofe Presidenti dhe jo me pak se 25 Kampionate te Kategorise.

Nje liste me lojtaret me te mire te skuadres kryesohet nga Robert Gordon "Bobby" Orr, ne menyre te padiskutueshme lojtari me I madh qe ka mbajtur nje pale patina. Ai ndihmoi qe skuadra te fitonte 2 Kupa Stanley ne vitin 1970 dhe 1972. Ne te dyja ndeshjet e finales Orr arriti te shenoje. U tha qe Orr ndryshoi menyren se si luante per mbrojtjen.

Milt Schmidt luajti per Bruins gjate dy periudhave te ndryshme. Periudha e pare ishte nga 1936-1942 dhe e dyta nga 1946-1955. Ne periudhen ne mes ai u rekrutua per te sherbyer ne WW2.Milt ndihmoi qe Bruins te arrinte 2 Kupa Stanley ne 1939 dhe 1941. Schmidt fitoi Trofeun Hart  ne vitin 1951 dhe udhehoqi NHL ne shenimin e pikeve ne 1940.

Aubrey Clapper ka luajtur per skuadren Bruins gjate gjithe karrieres se tij nga 1927-1947. Ai ishte lojtari I pare  nga NHL qe kishte luajtur te pakten 20 vjet, duke  e mbyllur karrieren e tij me 228 gola dhe 246 gjuajtje ndihmese. Clapper u nominua ne All Star Game si mbrojtes edhe si krahu I djathte.

Eddie Shore ka lujatur me Bruins nga viti 1926-1939. Ai ishte nje nga mbrojtesit e pare me te mire. Eddie fitoi Kupen Stanley ne vitin 1929 dhe 1939 dhe u  pranua ne Hockey Hall of Fame ne vitin 1947.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenaq qe eshte edhe agjenti I biletave me I besueshem ne treg, me politikat “Suport I Garantuar”. Cdo porosi sigurohet qe te ndiqet nga perfaqesuesit tone nga departamenti I shitjes ne menyre qe te sigurohet sherbimi me I mire ndaj klientit.

Mos prisni! Blini sot biletat tuaja per Boston Bruins nga Sports Events 365.

 

 

Bli Boston Bruins bileta online - 2015 - 2016
Event
Data
Cmimi
Porosit