Na kontakto +355-694094425


Los Angeles Lakers

Los Angeles Lakers

 Los Angeles Lakers eshte nje nga skuadrat me te suksesshme ne NBA (National Basketball Association), duke luajtur ne Pacific Division te Western Conference duke ndare zonen e tyre, Staples Center me rivalet e tyre vendas LA Clippers dhe me La Sparks te cilet jane ne NBA per femra dhe me skuadren e LA Kings te National Hockey League. Aktualisht rivalet e tyre jane Boston Celtics te cilet kane arritur 16 Kampionate NBA, me nje vlere te projektuar te 2015 me 2.5 Biljone Dollare.

 

Si edhe shume ekipe, Lakers kane levizur neper disa vende. Ne vitin 1947 filluan te ekzistonin me blerjen e nje skuadre te shperbere, Detroit Gems nga National Basketball League (NBL). Skuadra e re filloi te luante ne Minneapolis, Minnesota duke u vetequajtur Minneapolis Lakers ne nder te pseudonimit te shtetit “Toka e 10 000 Liqeneve”. Fillimisht nje anetar I NBL, Lakers fituan kampionatin e NBL ne vitin 1948 perpara se te bashkoheshin ne Basketball Association of Amerika dhe te fitonin 5 nga 6 Kampionate BAA dhe NBA ne Minneapolis pas formimit te NBA ne vitin 1949. Skuadra u vu ne levizje nga meshfushori George Mikan, I cili eshte cilesuar edhe nga faqja zyrtare e NBA si Superstari I pare I Liges. Sapo Mikan doli ne pension, ekipi filloi te lulezoje financiarisht dhe ato u zhvendosen diku tjeter gjate sezonit 1960-61.

11 nga 16 titujt qe kane fituar qe kur levizen ne Los Angeles, shume prej tyre jane fituar ne 2010. Ato fituan 5 kampionate ne nente vite te arta ne 1980 duke perfshire ketu edhe fitoren e pare kunder Celtics, nje trofe I trefishte ndermjet 2000 dhe 2002, dhe humben ne te dyja finalet e 2004 dhe 2008, Lakers fituan 2 rardhazi ne 2009 dhe 2010. Lakers mbajne rekordin e gjuajtjeve NBA, 33 lojra gjate sezonit 1971-72.

Shume lojtare te medhenj kane luajtur me Lakers ne 6 vite arritjeje ne basketboll, sa per te permendur disa: Magic Johnson I cili ka qene 12 here all-star, 3 here NBA MVP dhe 3 here ne Finale NBA MVP eshte akoma lojtari me I mire ne historine e Lakers, I pergjegjshem per arritjet e Lakers pas disa vitesh te varfra. Lojtari actual Kobe Bryant eshte lojtari I pare ne historine e Lakers qe ka bere 30 000 pike dhe ka dhene 6000 gjuajtje. Pervec edhe shume rekordeve te tjera Lakers mban rekordin e te shenuarit 4 pike ne nje sezon te vetem (2832), 4 pike per loje (35.4), 4 pike te shenuara ne nje loje (81) dhe si lider I lojrave (1 103). Kareem Abdul-Jabar ndihmoi qe ekipi te fitonte 5 kampionate NBA, ai vete fitoi 3 cmime M.V.P ne 4 vite dhe ishte ne gjendje te dominonte me force kundrejt rrethanave.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenaq qe eshte agjenti I biletave  me I besueshem ne treg me politikat “Suport I Garantuar”. Cdo porosi sigurohet qe te ndiqet nga perfaqesuesit nga Departamenti I Shitjeve ne menyre qe te sigurohet sherbimi me I mire ndaj klienteve.

Mos prisni! Blini sot biletat tuaja per Los Angeles Lakers nga Sports Events 365.

Bli Los Angeles Lakers bileta online - 2016 - 2017
Event
Data
Cmimi
Porosit
1.122335910797154.158.197.37