Paris Saint Germain ( PSG )

Paris Saint-Germain dhe Olimpiku Marsejes – Derbi I Frances

 

Ndeshjet ndermjet Paris Saint-Germain (PSG) dhe Olimpik I Marsejes njihen “Classic” ose si Derbi I Frances. Ky derbi nuk eshte perballje mes 2 ekipeve te te njejtit qytet, sikurse kemi derbit e Manchester, Milan apo Romes. Ky derbi sjell stilin Metropolitan dhe shoqerine e kryeqytetit Parisien perballe klases punetore te Marsejes. Kryeqyteti kunder qytetit te portit, qendra kunder jugut. Gjithcka flet per nje rivalitet te forte mes tyre, sfida me e ashper ne France dhe nje nga rivalitetet me te forta ne te gjithe Futbollin Boteror.

Deri tani keto dy skuadra jane skuadrat e vetme qe kane fituar turnete Europiane, deri ne momentin kur u shfaq Olympique Lionit ne fillim te shekullit. Te dyja skuadrat kane fansat nga e njejta kombesi dhe interesi per ndjekjen e ndeshjeve sa vjen e rritet.

Te gjithe ato qe e njohin futbollin do te habiten qe rivaliteti reflektohet ne cdo ndeshje respektive dhe nder vite grupe nga Marseja apo Parisi kane goditur njeri tjetrin. Kjo nenkupton qe kur nje lojtar perfundon ne kampin rival, ai do te sulmohet nga ish-mbeshtetesit e tij. Gjithashtu ekziston nje dhune ndermjet mbeshtetesve te dy skuadrave, per te cilen shume persona mendojne qe skuadrat duhet te bejne me shume per ta shmangur kete.

Rivaliteti mes tyre, megjithese intensive nuk eshte aq I vjeter sa ekzistenca e PSG qe datoi ne vitin 1970 nderkohe qe Marseja kishte nje shekull qe ekzistonte. Nderkohe qe PSG filloi te shijonte suksesin, rivaliteti mes tyre filloi te binte ne sy, te dyja skuadrat u zhyten gjeresisht ne tregun e transfertave dhe sulmonin njera tjetren nepermjet medias.

Deri tani jane zhvilluar 87 ndeshje ndermjet PSG dhe Marsejes dhe diferenca mes tyre eshte shume e ngushte. Ne Ligen 1, Marseja ka fituar 31 ndeshje nderkohe qe PSG ka fituar 25, diferenca e golave ka qene 98 dhe 89. Takimet ne dy Kampionatet e Kupes, perfundimisht jane te drejtuara drejt skuadres Parisiene me Marsejen qe ka vetem nje fitore ne 30 takime per Kupe.

Megjithate Marseja ka udhehequr ne te gjitha ndeshjet e Liga 1 qe kane luajtur secila, nuk ka dyshim qe 4 vitet e fundit kemi pare vendosmerine e Skuadres Parisiene per te fituar. Qe ne momentin qe Marseja fitoi ne Nentor te vitit 2011, PSG ka qene I pamposhtem, duke fituar 8 ndeshje rradhazi qe nga Tetori 2012 deri Tetor 2015. Lojtaret dhe mbeshtetesit e Marsejes po shpresojne per nje te ardhme me te mire.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenaq qe eshte agjenti I biletave me I besueshem ne treg, me politikat “Suport I garantuar”. Cdo porosi sigurohet qe te ndiqet nga perfaqesuesit e departamentit te shitjeve per te siguruar sherbimin me te mire ndaj klientit.

Mos prisni! Blini sot biletat tuaja per Paris Saint-Germain dhe Olimpikun e Marsejes nga Sports Events 365.

Bli Paris Saint Germain ( PSG ) bileta online - 2015 - 2016
Event
Data
Cmimi
Porosit
Kupa Nderkombetare e Kampioneve(Football (Soccer)) Eugene, OR, USA - Autzen Stadium
24 Korrik 2016
14:00
Kupa Nderkombetare e Kampioneve(Football (Soccer)) Columbus, OH, USA - Ohio Stadium
27 Korrik 2016
19:30
nga
77
Kupa Nderkombetare e Kampioneve(Football (Soccer)) Carson, CA, USA - The Home Depot Center
30 Korrik 2016
20:30
nga
73
Superkupa Franceze(Football (Soccer)) Klagenfurt, Austria - Hypo Group Arena
06 Gusht 2016
20:45
nga
81