Na kontakto +355-694094425


Paris Saint Germain ( PSG )

Paris Saint-Germain dhe Olimpiku Marsejes – Derbi I Frances

 

Ndeshjet ndermjet Paris Saint-Germain (PSG) dhe Olimpik I Marsejes njihen “Classic” ose si Derbi I Frances. Ky derbi nuk eshte perballje mes 2 ekipeve te te njejtit qytet, sikurse kemi derbit e Manchester, Milan apo Romes. Ky derbi sjell stilin Metropolitan dhe shoqerine e kryeqytetit Parisien perballe klases punetore te Marsejes. Kryeqyteti kunder qytetit te portit, qendra kunder jugut. Gjithcka flet per nje rivalitet te forte mes tyre, sfida me e ashper ne France dhe nje nga rivalitetet me te forta ne te gjithe Futbollin Boteror.

Deri tani keto dy skuadra jane skuadrat e vetme qe kane fituar turnete Europiane, deri ne momentin kur u shfaq Olympique Lionit ne fillim te shekullit. Te dyja skuadrat kane fansat nga e njejta kombesi dhe interesi per ndjekjen e ndeshjeve sa vjen e rritet.

Te gjithe ato qe e njohin futbollin do te habiten qe rivaliteti reflektohet ne cdo ndeshje respektive dhe nder vite grupe nga Marseja apo Parisi kane goditur njeri tjetrin. Kjo nenkupton qe kur nje lojtar perfundon ne kampin rival, ai do te sulmohet nga ish-mbeshtetesit e tij. Gjithashtu ekziston nje dhune ndermjet mbeshtetesve te dy skuadrave, per te cilen shume persona mendojne qe skuadrat duhet te bejne me shume per ta shmangur kete.

Rivaliteti mes tyre, megjithese intensive nuk eshte aq I vjeter sa ekzistenca e PSG qe datoi ne vitin 1970 nderkohe qe Marseja kishte nje shekull qe ekzistonte. Nderkohe qe PSG filloi te shijonte suksesin, rivaliteti mes tyre filloi te binte ne sy, te dyja skuadrat u zhyten gjeresisht ne tregun e transfertave dhe sulmonin njera tjetren nepermjet medias.

Deri tani jane zhvilluar 87 ndeshje ndermjet PSG dhe Marsejes dhe diferenca mes tyre eshte shume e ngushte. Ne Ligen 1, Marseja ka fituar 31 ndeshje nderkohe qe PSG ka fituar 25, diferenca e golave ka qene 98 dhe 89. Takimet ne dy Kampionatet e Kupes, perfundimisht jane te drejtuara drejt skuadres Parisiene me Marsejen qe ka vetem nje fitore ne 30 takime per Kupe.

Megjithate Marseja ka udhehequr ne te gjitha ndeshjet e Liga 1 qe kane luajtur secila, nuk ka dyshim qe 4 vitet e fundit kemi pare vendosmerine e Skuadres Parisiene per te fituar. Qe ne momentin qe Marseja fitoi ne Nentor te vitit 2011, PSG ka qene I pamposhtem, duke fituar 8 ndeshje rradhazi qe nga Tetori 2012 deri Tetor 2015. Lojtaret dhe mbeshtetesit e Marsejes po shpresojne per nje te ardhme me te mire.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenaq qe eshte agjenti I biletave me I besueshem ne treg, me politikat “Suport I garantuar”. Cdo porosi sigurohet qe te ndiqet nga perfaqesuesit e departamentit te shitjeve per te siguruar sherbimin me te mire ndaj klientit.

Mos prisni! Blini sot biletat tuaja per Paris Saint-Germain dhe Olimpikun e Marsejes nga Sports Events 365.

Bli Paris Saint Germain ( PSG ) bileta online - 2016 - 2017
Event
Data
Cmimi
Porosit
Kupa Nderkombetare e Kampioneve(Football (Soccer)) Eugene, OR, USA - Autzen Stadium
24 Korrik 2016,
14:00
Variety
of
Prices
Kupa Nderkombetare e Kampioneve(Football (Soccer)) Columbus, OH, USA - Ohio Stadium
27 Korrik 2016,
19:30
nga
79
Kupa Nderkombetare e Kampioneve(Football (Soccer)) Carson, CA, USA - The Home Depot Center
30 Korrik 2016,
20:30
nga
74
Superkupa Franceze(Football (Soccer)) Klagenfurt, Austria - Hypo Group Arena
06 Gusht 2016,
20:45
nga
81
French Ligue 1(Football (Soccer)) Bastia, France - Stade Armand Cesari
12 Gusht 2016,
20:00
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
20 Gusht 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
81
French Ligue 1(Football (Soccer)) Monaco, France - Stade Louis II
28 Gusht 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
63
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
10 Shtator 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
81
French Ligue 1(Football (Soccer)) Caen, France - Stade Michel dOrnano
17 Shtator 2016,
20:00
Jo perfundimtar
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
21 Shtator 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
72
French Ligue 1(Football (Soccer)) Toulouse, France - Stadium Municipal
24 Shtator 2016,
20:00
Jo perfundimtar
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
01 Tetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
81
French Ligue 1(Football (Soccer)) Nancy, France - Stade Marcel Picot
15 Tetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
23 Tetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
180
French Ligue 1(Football (Soccer)) Lille, France - Stade Pierre-Mauroy
29 Tetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
54
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
05 Nentor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
72
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
19 Nentor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
81
French Ligue 1(Football (Soccer)) Lyon, France - Stade des Lumieres
27 Nentor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
63
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
30 Nentor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
67
French Ligue 1(Football (Soccer)) Montpellier, France - Stade de la Mosson
03 Dhjetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
10 Dhjetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
81
French Ligue 1(Football (Soccer)) Guingamp, France - Stade du Roudourou
17 Dhjetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
French Ligue 1(Football (Soccer)) Paris, France - Parc des Princes
21 Dhjetor 2016,
20:00
Jo perfundimtar
nga
72
French Ligue 1(Football (Soccer)) Rennes, France - Stade de la Route de Lorient
14 Janar 2017,
20:00
Jo perfundimtar
French Ligue 1(Football (Soccer)) Nantes, France - Stade de la Beaujoire
21 Janar 2017,
20:00
Jo perfundimtar
7.452116966247623.20.44.54