Na kontakto +355-694094425


Phoenix Coyotes

Arizona coyotes

Arizona Coyotes eshte skuader profesioniste “Ice Hockey” te vendosur ne “Phoenix” ne periferi te “Glendale”, “Arizona” dhe luajne ne Divizionin Pacific I Konferences Perendimore  te Liges Kombetare te “Hockey” (NHL).Coyotes filluan te garonin ne dhjetor te 1971, si “Winnipeg Jets” te Shoqates Boterore te “Hockey” (WHA). Tete vite me vone pasi WHA kishte ndaluar se funksionuari, ata ishin nje nga kater te drejtat eksklusive ne Ligen Kombetare te Hockey dhe ne Qershor te 1979 ata siguruan pjesmarrjen. Jets ne Korrik te 1996 kaluan ne Phoenix dhe ku u riemertuan si “Phonex Coyotes”. Ne qershor te 2014 skuadra ndryshoi emrin e saj gjeografik nga “Phoenix” ne “Arizona”.

 

 

Qe nga dhjetori I 2003, Coyotes I kane luajtur ndeshjet e shtepise ne Gila River Arena pasi kishin luajtur 7-1/2 te sezonit ne West America Arena e cila tani eshte Talking Stick Resort Arena ne qender te Phoenix.  Konculli I qytetit te Glendale kishte votuar qe ta mbaronte mareveshjen e qirase me Coyotes ne Gila River Arena por fatmiresisht  kjo tani eshte zgjidhur dhe Coyotes do te qendrojne ne Glendale  te pakten deri ne 2017.

Arritja me e madhe e Coyotes ishte ne vitin 2011 -2 ku ato dolen kampion ne Divizionin e Pare. Ne 7 prill, 2012 Coyotes munden Minnesota Wild me nje rezultat prej 4 me 1 ku fituan titullin - Pacific Division, titulli I pare si skuader ne divizionin NHL (Winnipeg or Phoenix). Fatkeqesisht kjo nuk arriti te udheheqe edhe suksesin ne Kupen Stanley ku Coyotes u munden nga Los Angels Kings me rezultatin 4-1.

Shume lojtar jane kthyer ne idhuj nga shume fansa ne vite. Lojtari me I famshem eshte Shane Doan I cili ka qene pjese e skuadres qe nga viti 1995 dhe ka luajtur ne mbi 1198 ndeshje. Ai ka shenuar mbi 20 gola dhe ne mbi 50 pike nga 11 ne 12 sezonet  e fundit.  Ai vazhdimisht cdo vit ne te njejtin rendiment dhe gatishmeria e tij per te bere ate qe eshte e nevojshme per te fituar ndeshjet jane shenjat dalluese e kerieres se tij per Coyotes.

Keith Tkachuk I cili thirrej ndryshe si “Kapiteni I Coyote” ishte I talentuar si golshenues I cili perdorte fizikun e tij per tu vendosur ne pozicionin sulmues per te shenuar golat. Tkachuk merte goditje te vazhdueshme per vite me radhe per te krijuar mundesi shenimi per shoket e ekipit ai mori avantazhet e “rebounds” I cili kishte nje problem te voget ne konvertimin e golave kritik.

Teppo Numminem luajti mbi 1000 ndeshje per skuadren  I cili shquhej per menyren e mbrojtjes se vazhdueshme. Si nje Findlandes ai u be lider ne karieren e tij Europiane  ne NHL gjate karieres se tij ne Coyotes. Ai u pranua nga Coyotes Ring ne 2010.

Jeremy Roenick ishte nje nga goleshenuesit me te mire ne historine e Hockey ne Amerike. Ai nxiste turmen me shpejtesine e tij nga nje krah ne tjetrin.

Qe nga 2006 Sports Events eshte krenar qe eshte ndermjetesi me I besueshem me biletat e tij ne treg me politiken tone “Furnizim I Garantuar”. Cdo kerkese menaxhohet nga shitesit tone pergjegjes per te siguruar sherbimin me te mire ndaj klientit.

Bli Phoenix Coyotes bileta online - 2016 - 2017
Event
Data
Cmimi
Porosit
0.6569001674652154.166.141.206