Na kontakto +355-694094425


Real Betis Balompie

Real Betis Balompie

Real Betis Balompie, zakonisht njihet si Real Betis ndodhet ne Seville ne Rajonin Spanjoll te Andalusia. Meqenese kane fituar titullin e Kategorise se Dyte ne Futbollin Spanjoll ne vitin 2014-15, Real Betis tani luan ne rradhet e para te La Liga.

Emri Betis vjen nga nje emert Latin nga Lumi Guadalquivir I cili kalon mes Seville dhe Real u shtua gjate kohes se perkujdesjes se Mbretit te Spanjes. Ekipi u themelua ne vitin 1907 dhe ishte e dyta qe u stabilizua ne Seville 2 vite me vone nga rivali I tyre Sevilla FC. Stadiumi ku luajne njihet si Estadio Benito Villamarin ne jug te qytetit te Seville.

Historia e Real Betis eshte me uljet dhe me ngritjet e saj. Fillimet e vitit 1930  datuan me humbjen e saj 3-1 kunder Atletico Bilbao ne vitin 1931. Nje vit me vone, gjate vitit 25-te te Real Betis, fituan titullin per here te pare per Kategorine e Dyte dhe keshtu u be edhe ekipi I pare nga Andalusia qe luante ne La Liga. 3 vite me vone ne vitin 1935, nen udheheqjen e tranjerit Irlandez Patrick O’Connell, Betis fitoi La Liga, per te vendosur per titullin e kategorise se pare. Fatkeqesisht suksesi nuk ishte I garantuar dhe kur futbolli rifilloi pas Luftes Civile, Betis pati renje nga kategoria.

Faza tjeter e historise se Real Betis, vetem nje vit qendruan ne krye dhe nga viti 1947 , kaluan nje dekade ne kategorine e trete te Futbollit Spanjoll. Nderkohe qe ne vitin 1954, Real Betis ishte pretendent per te fituar kampionatin e cdo kategorie ne Spanje! Ajo pati nje mbeshtetje te madhe edhe nga fakti qe stadiumi mbushej plot ne cdo ndeshje qe ato zhvillonin.

Ne vitet 1958-59 Betis u rikthye ne kategorine e pare, duke perfunduar te tretet ne vitin 1964. Nje nga lojtaret kyc gjate kesaj periudhe ishte Luis del Sol I cili fitoi 16 Kupa per Spanjen.

Real Betis ende nuk e ka perseritur fitoren e La Ligas. Por ne Kampionatin per Kupe, ka nje histori ndryshe. Ne vitin 1977, ne finale ishte nje perseritje e vitit 1930, pra kishin perseri perballe Atletico Bilbao – por kete rradhe rezultati ishte ndryshe. Betis fitoi 2-1 me penallti. Dhe se fundmi ne 2004-5, Betis arriti te munde CA Osasuna 2-1.

Duke u rikthyer ne La Liga ne vitin 2011-12, Betis perfundoi ne vend te 13-te me Ruben Castro I cili shenoi jo me pak se 27 gola. Ne vitin 2012-13 perfundoi ne vend te 7-te dhe u kualifikua per ne Europa League, duke arritur deri ne Cerek-Finale me rivalet e tyre vendas, Sevilla. Pas renjes ne vitin 2013-14, ato jane pozicionuar perseri ne La Liga dhe Reuben Castro eshte ne kerkim te fitores fale talenteve ne kampionatin ne Spanje. Kjo do te terheqe shume spektatore.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenar qe eshte agjenti I biletave me I besueshem ne treg, me politikat “Suport I Garantuar”. Cdo porosi sigurohet qe te ndiqet nga nje nga perfaqesuesit nga departamenti I shitjeve ne menyre qe te sigurohet sherbimi me I mire ndaj klienteve.

Mos prisni! Blini sot biletat tuaja per Real Betis Balompie nga Sports Events 365.

Bli Real Betis Balompie bileta online - 2015 - 2016
Event
Data
Cmimi
Porosit
Ndeshjet Miqesore - Futboll(Football (Soccer)) Lucerne, Zvecer - Swissporarena
13 Gusht 2016,
17:30