West Ham United

Nga te gjitha skuadrat ne Londer, West Ham eshte padyshim “Skuadra Cockney”. Eshte ekipi I Pjeses Lindore dhe zonat e Londres te perhapura ne Lindje pergjate Lumit Thames dhe Estuary. Skuadra filloi ne vitin 1895 si nje aktivitet argetues nga firma Londineze e ndertimit te anijeve dhe mori emrin e kompanise Thames Ironworks dhe shoqata me Dockland-in e Londres ka vazhduar qe atehere. Me perfundimin eventual te interesit te kompanise, ekipi u shnderrua ne West Ham United ne vitin 1900 dhe u zhvendos ne Boleyn Ground, qe njihet tani si Upton Park.

West Ham mori pjese per here te pare ne Kupen e Finales ne vitin 1923 qe u mbajt ne Stadiumin Empire ne Wembley. U kujdesen qe te  kishte dyndje njerezish , rreth 200 000 dhe supozohej qe te shtyheshin nga polici legjendar me kale te bardhe (qe ne fakt ishte ngjyre gri)

Periudha me e madhe e suksesit per ekipin ishte ne vitin 1960 me pjesemarrjen e 3 emrave te medhenj nga skuadra Angleze qe fitoi Kupen e Botes ne vitin 1966 – Bobby Moore, Geoff Hurst dhe Martin Peters. Kupa finale FA fiton kunder Preston North te ndjekur nga Kupa Europiane dhe pastaj nga Kupa e Botes. Hurst dhe Peters shenuan gola mes tyre dhe Moore tregoi aftesite e rralla te udheheqesit.

Sukseset e West Ham jane te limituara ne krahasim me ekipet e tjera te medha te Londres – fitoret e Kupes FA per Fulham (1975) me Bobby Moore qe luajne ne anen humbese dhe pastaj nje fitore qe mbahet mend 1-0 kunder Arsenalit ne vitin 1980 me nje gol te rralle nga Trevor Brooking. Ato e cuan Liverpoolin ne Kupen e Liges ne vitin 1981 dhe ishin gati duke e mundur te njejten skuader ne vitin 2006 , por nje gabim ne minute e fundit lejoi qe Liverpooli te barazonte – pastaj fituan me ane te gjuajtjeve me penallti. Megjithate skuadra nuk ka qene asnjehere jashte 2 rradheve te para te futbollit Anglez dhe eshte njohur si Akademia e Futbollit, me nje reputacion per te nxjerre yje per futbollin Anglez te cilet vazhduan rrugen e tyre duke luajtur me ekipe te tjera – Rio Ferdinand, Frank Lampard dhe Michael Carrick.

Aktualisht , skuadra eshte ne nje nga periudhat me emocionuese ne historine e saj. Sezoni I ardhshem 2015-16 , nen drejtimin e menaxherit te ri Slaven Bilic, nje ish - lojtar I West Ham, do te jete I fundit ne Upton Park, prej kohesh konsiderohet si vezhguesi  I asnjanshem I nje  prej bazave me atmosferike ne venddhe se shpejti ekipi do te zhvendoset te luaje ne Stadiumin e Olimpikut ne Stratford.

Pergjate lojtareve qe do te jene pjese e skuadres West Ham jane edhe Andy Carroll, Diafra Sakho dhe Enner Valencia, mesfushoret Mark Noble dhe Cheikhou Kouyate dhe nje mesfushor Winston Reid. Shume lojtare te rinj terheqes thjesht u jane shtuar librave. Ka shume veshtiresi per te pare nje ndeshje ne momentin qe mund te mesoni shume histori perreth.

Qe ne vitin 2006, Sports Events eshte krenar qe eshte agjenti I biletave me I besueshem ne treg, me politikat “Suport I Garantuar”. Cdo porosi ndiqet nga perfaqesuesit nga Departamenti I Shitjeve ne menyre qe te sigurohet sherbimi me I mire ndaj klientit.

Mos prisni! Blini sot biletat tuaja per West Ham nga Sports Events 365.

Bli West Ham United bileta online - 2015 - 2016
Event
Data
Cmimi
Porosit